top of page
  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Twitter Icon
Pozor na červenou

01

Vybudujte tým
Anchor 1
Pozor na červenou

02

Přechod na nový program prevence dekubitů si žádá týmovou práci - a ten správný tým. Budete potřebovat širokou základnu různých znalostí a zkušeností z celé vaší organizace - od klinických pracovníků přes pomocný personál až po vedení nemocnice.

Náš model vyzdvihuje důležitost zapojení personálu, který pracuje v předních liniích zdravotní péče, a také vedení ze strany správy nemocnice. To jsou základní stavební kameny úspěšného programu prevence dekubitů. Kontrolní list ke stažení zde.

Vypracujte nebo zlepšete protokol
Anchor 2
Pozor na červenou

Pokud se v rámci strukturovaného přístupu k riziku rozhodnete používat nástroje pro posouzení rizika, měli byste v rámci komplexního posouzení vzít v úvahu i další faktory (např. prokrvení, stav kůže a další relevantní rizika). Bez ohledu na to, jakým způsobem posouzení rizika probíhá, je nezbytné zapojit klinický úsudek.

Vypracování nebo zlepšení protokolu prevednce dekubitů, který bude sloužit k posouzení rizika u všech pacientů, nemusí být nadlidský úkol. Přehled poznatků získaných odborníky z celého světa vám dá jasnou představu o tom, jak by účinný protokol mohl vypadat. Návod na vypracování protokolu ke stažení zde.

Pozor na červenou
Pozor na červenou

03

Vyberte kritéria pro posouzení
Anchor 3

Pokud se v rámci strukturovaného přístupu k riziku rozhodnete používat nástroje pro posouzení rizika, měli byste v rámci komplexního posouzení vzít v úvahu i další faktory (např. prokrvení, stav kůže a další relevantní rizika). Bez ohledu na to, jakým způsobem posouzení rizika probíhá, je nezbytné zapojit klinický úsudek.

Váš tým se bude muset rozhodnout, jaká kritéria použijete pro posouzení rizika u pacientů přijímaných na jednotlivá oddělení. Řada kritérií bude u všech oddělení stejná, ale prioritní nebo dodatečná kritéria vám pomohou vzít v pvahu odlišnou situaci například na oddělení urgentního příjmu, chirurgickém oddělení, neakutním oddělení nebo jednotce intenzivní péče. To je jeden z důvodů, proč je užitečné mít multidisciplinární tým. Seznam kritérií pro posouzení rizika ke stažení zde.

Pozor na červenou

04

Vyberte intervence
Anchor 4
Pozor na červenou

Plán prevence dekubitů by měl obsahovat intervence zaměřené na minimalizaci nebo úplnou eliminaci tření a střižných sil, minimalizaci tlaku pomocí odlehčení a rozložení, regulaci vlhkosti a zajištění odpovídající výživy a hydratace.

Teď je čas na to, aby váš tým společně vybral intervence, které bude nemocnice k prevenci dekubitů používat. Co je potřeba vzít v úvahu - doporučení ke stažení zde.

Pozor na červenou

05

Seznamte s plánem ostatní
Anchor 5
Pozor na červenou

Pokud má ke změně opravdu dojít, je nejprve potřeba, aby si byli všichni vědomi toho, že je změna zapotřebí, a chápali, proč je nutná. Důkazy ukazují, že zdravotničtí pracovníci často nejsou obeznámení s nejnovějšími doporučeními založenými na důkazech nebo o nich vůbec neví. (Doporučení NICE pro zavádění změn v klinické praxi: How to change practice.)

Efektivní komunikace je významným hybatelem změn. Kontrolní seznam ke stažení zde.

Pozor na červenou

06

Vzdělávejte tým
Anchor 6

Aby bylo možné dosáhnout změn v chování zdravotnických pracovníků, musí organizační struktura, procesy, zařízení, vybavení a personální obsazení odpovídat požadavkům pro praxi založenou na důkazech.

Nemocnice na celém světě se shodují na tom, že zahájit včas vzdělávání a šíření povědomí může pomoci celý proces změny nastartovat. Nemocnice, které dosáhnou významného snížení výskytu dekubitů, většinou začnou se vzděláváním asi tři týdny předtím, než je program spuštěn. Neméně důležitá je i edukace pacientů. Co je pro vzdělávání zásadní, proces a varianty vzdělávání, brožurka pro pacienty - ke stažení zde.

Pozor na červenou

07

Zavedení do praxe
Anchor 7
Pozor na červenou
Pozor na červenou

K úspěchu vám při zavádění do praxe hodně pomůže, pokud se vám podaří program srozumitelně vysvětlit. Lidé si cení transparentnosti. Můžete si tak získat loajalitu a podporu změn, vedení i celé organizace. Pamatujte, že komunikace není nikdy dost.

Teď nastal čas uvést váš nový program do praxe. Pro začátek uvádíme ukázku Ganttova diagramu. Jedná se o užitečnou pomůcku pro přidělování a plánování všech úkolů a jejich načasování tak, abyste mohli svůj program prevence spustit. Co je při zavádění do praxe zásadní - doporučení ke stažení zde.

Pozor na červenou

08

Monitorování a audit
Anchor 8

Gratulujeme! Program prevence jste úspěšně rozběhli. Co vás čeká teď? Fáze monitorování hraje v trvalém úspěchu programu prevence velice významnou roli. Podle klinických pracovníků je důležitá v tom, že vám umožní program prevence doladit a přizpůsobit ho tomu, jak vaše organizace sutečně každý den funguje.

Jasně rozdělte úkoly, stanovte časový plán monitorování. Postupujte podle pečlivě sestaveného seznamu úkolů, který vám pomůže monitorovat jednotnost poskytované péče a dostupnost všeho potřebného vybavení a pokynů nebo příruček.  Jak na monitorování a audit - doporučení ke stažení zde.

Pozor na červenou

09

Zpětná vazba a hodnocení
Anchor 9
Pozor na červenou

Zdravotnictví se neustále mění - pracovníci přicházejí a odcházejí, mohou se měnit poskytované služby a stejně tak i priority organizace. Když plánujete realizovat změny, je důležité myslet také na to, jak je udržet z dlouhodobého hlediska. Metody, jak změnit chování zdravotnických pracovníků a zavést doporučení do praxe, musí být dostatečně flexibilní na to, aby se s těmito změnami vyrovnaly.

Bez hodnocení a zpětné vazby se nemusíte dozvědět, kde všude jste slavili úspěch a co ještě můžete zlepšit. Doporučujeme vyžádat si zpětnou vazby a provést hodnocení po každém provedeném monitorování.  Jak získat zpětnou vazby a provést hodnocení - doporučení ke stažení zde.

Pozor na červenou

10

Finanční přehled
Anchor 10
Pozor na červenou

V souvislosti s programem prevence dekubitů se často ozývá následující otázka: "Jak ospravedlníme vynaložené náklady?" Vzhledem k průměrným nákladům na léčbu dekubitů ve výši 10 699 USD na pacienta stojí za to udělat si čas na spočítání úspor. Měřitelné úspory mohou motivovat celou organizaci k tomu, aby v úsilí o prevenci dekubitů vytrvala.

Ze zavedení změn pro prevenci dekubitů těží kliničtí pracovníci, pacienti i celé organizace. Tyto změny mají i měřitelné finanční přínosy, které nespočívají jen v pouhém snížení nákladů. Menší náklady znamenají více prostředků dostupných pro jiné účely. Jak zpracovat finanční přehled - doporučení ke stažení zde.

bottom of page